جدیدترین ها

بدخلقی و فشار قبر

photo_2016-05-04_21-45-28

 

به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) خبر دادند که سعد بن معاذ فوت کرده. پیغمبر (صلی الله علیه و آله) با اصحابشان از جای برخاسته، حرکت کردند. با دستور حضرت – در حالی که خود نظارت می فرمودند – سعد را غسل دادند. پس از انجام مراسم غسل و کفن، او را در تابوت گذاشته و برای دفن حرکت دادند.

در تشییع جنازه او، پیغمبر (صلی الله علیه و آله) پابرهنه و بدون عبا حرکت میکرد. گاهی طرف چپ و گاهی طرف راست تابوت را می گرفت، تا نزدیکی قبر سعد رسیدند. حضرت خود داخل قبر شدند و او را در لحد گذاشتند و دستور دادند سنگ و آجر و وسایل دیگر را بیاورند! سپس با دست مبارک خود، لحد را ساختند و خاک بر او ریختند و در آن خللی دیدند آنرا بر طرف کردند و پس از آن فرمودند: – من می دانم این قبر به زودی کهنه و فرسوده خواهد شد، لکن خداوند دوست دارد هر کاری که بنده اش انجام می دهد محکم باشد. در این هنگام، مادر سعد کنار قبر آمد و گفت: -سعد! بهشت بر تو گوارا باد! رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: – مادر سعد! ساکت باش! با این جزم و یقین از جانب خداوند حرف نزن! اکنون سعد گرفتار فشار قبر است و از این امر آزرده می باشد. آن گاه از قبرستان برگشتند. مردم که همراه پیغمبر (صلی الله علیه و آله) بودند، عرض کردند: یا رسول الله! کارهایی که برای سعد انجام دادید نسبت به هیچ کس دیگری تاکنون انجام نداده بودید: شما با پای برهنه و بدون عبا جنازه او را تشییع فرمودید.

رسول خدا فرمود: ملائکه نیز بدون عبا و کفش بودند. از آنان پیروی کردم. عرض کردند: گاهی طرف راست و گاهی طرف چپ تابوت را می گرفتید! حضرت فرمود: چون دستم در دست جبرئیل بود، هر طرف را او می گرفت من هم می گرفتم! عرض کردند: – یا رسول الله (صلی الله علیه و آله) بر جنازه سعد نماز خواندید و با دست مبارکتان او را در قبر گذاشتید و قبرش را با دست خود درست کردید، باز می فرمایید سعد را فشار قبر گرفت؟

حضرت فرمود:  آری، سعد در خانه بداخلاق بود، فشار قبر به خاطر همین است.

بحار الانوار – ج ۱۵ – ص ۴۰۱

درباره ی satam20

همچنین ببینید

بعثت از زبان شیعه

  از جمله احادیثی که بازگو کننده حقیقت بعثت است و آغاز وحی را به …

دیدگاه بگذارید

avatar
wpDiscuz