جدیدترین ها
خانه / عترت / معصومین / امام حسین ع / ماجرای فطرس ملک

ماجرای فطرس ملک

 

از امام صادق (علیه السلام) چنین نقل شده است:

زمانی که امام حسین (علیه السلام) چشم به این جهان گشود، خداوند متعال به جبرئیل(علیه السلام) امر کرد که به همراه هزار ملائکه به زمین برود و به رسول الله (صلّی الله علیه و آله وسلّم) تبریک و تهنیت بگویند.

جبرئیل(علیه السلام) هنگام نزول از جزیره ای عبور کرد که در آن جزیره فرشته ای به نام فطرس قرار داشت. فطرس که به علت سستی کردن در انجام وظایف الهی بال هایش شکسته شده بود (در آن جزیره به مدّت هفت سال به عبادت خداوند مشغول گشت، تا زمانی که امام حسین(علیه االسلام) متولد شد) وقتی که متوجّه عبور جبرئیل و همراهانش (علیهم السلام) شد، از ایشان سؤال کرد: ای جبرئیل کجا می روی؟

جبرئیل در پاسخ فرمود: خداوند متعال نعمتی(فرزند) به حضرت محمّد(صلّی الله علیه و آله و سلّم) عطا کرده است ؛ و مرا برای ابلاغ سلام و تهنیت بر آن حضرت مأمور گردانید.

فطرس اظهار داشت: اگر ممکن است، مرا نیز همراه خود ببیرد، شاید حضرت محمّد (صلّی الله علیه و آله وسلّم) برایم دعایی کند.

جبرئیل تقاضای فطرس را پذیرفت و به کمک همراهانش فطرس را نیز با خود آوردند.

هنگامی که جبرئیل نزد پیامبر خدا حاضر گشت از طرف خداوند متعال و همچنین از جانب خود به آن حضرت سلام و تبریک و تهنیت گفت؛ و بعد از آن موقعیّت فطرس برای حضرت بازگو کرد.

حضرت محمّد (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: به فطرس بگو که خود را به این نوزاد بمالد و سپس به مکان اوّلیّه خود بازگردد.

فطرس بعد از این که خود را به قنداقه امام حسین (علیه السلام) مالید مشکلش بر طرف شد و به حضرت گفت: ای رسول خدا! امّت تو به زودی این نوزاد را به قتل می رسانند، من برای جبران این کرامت هر کس که او را زیارت کند و یا بر او سلام و درود فرستد، در هر کجا و هر موقعیّتی که باشد، سلام او را به حسین (علیه السلام) ابلاغ خواهم کرد ؛سپس فطرس به آسمان عروج کرد.

 

کتاب کمال الدّین شیخ صدوق، ح۳۶، ص ۲۸۲، مدینه المعاجز،ج۷،ص۴۳۲،ح۹۵۴٫ در جلد ۴۳ کتاب شریف بحار الأنوار نام فطرس با اختلاف نقل شده،در ص۲۴۳ فطرس، در ص۲۴۸ دردائیل و در ص ۲۵۹ صلصائیل آمده است.

درباره ی satam20

همچنین ببینید

حیا از صفات بارز امام حسین (علیه السلام)

  (لو کان الحیاء صوره لکان الحسین):(اگر حیاء به شکل تصویری در بیاید می شود …

دیدگاه بگذارید

avatar
wpDiscuz