جدیدترین ها
خانه / عترت / معصومین / امام حسین ع / ولادت امام حسین ع / حیا از صفات بارز امام حسین (علیه السلام)

حیا از صفات بارز امام حسین (علیه السلام)

emam-hosein-20

 

(لو کان الحیاء صوره لکان الحسین):(اگر حیاء به شکل تصویری در بیاید می شود حسین)

(مئه منقبه من مناقب امیر المومنین و الائمه، ص۱۳۵)

یکی از صفات انسان واقعی صفتی است به نام حیاء که درباره آن پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله) می فرماید:

مَنْ لا حَیاءَ لَهُ فَلا إیمانَ لَهُ; آن کس که حیا ندارد ایمان ندارد.

حیاء اقسامی دارد یکی از اقسام آن ، حیاء در برابر مردم است:

امام حسین (علیه السلام) هنگام بخشش به سائل دچار شرم و حیا می‌شدند و بر او رقت می‌کردند. حکایت یک عرب بادیه‌نشین که از امام حسین (علیه السلام) ضمن خواندن ابیاتی درخواستی کرد، از آن جمله است. حضرت وارد خانه شدند و چهار هزار درهم در عبایشان پیچیدند و آن را به خاطر شرم و حیا از سائل از شکاف در خانه به او دادند و گفتند: بگیر، من از تو معذرت می‌خواهم که اگر در آینده مال و ثروتی به دست آوردیم، ابر رحمت ما بر تو خواهد بارید؛ اما چه کنم که زمانه متحول است و ما از مال و دنیا اندکی داریم.

نمونه دیگر این‌که امام به سائلی هزار درهم دادند. سائل آن را گرفت و شروع به شمارش آن کرد. خازن آن حضرت به او گفت: «مگرچیزی فروخته‌ای که بهای آن را با دقت می‌شماری؟» گفت: «بله، آبروی خود را داده‌ام.» امام فرمود: «سه هزار به او بدهید. هزار برای اینکه سائل است. هزار درهم برای آبرویش و هزار هم برای اینکه نزد ما آمده.»

نمونه سوم؛ شخصی نامه‌ای به امام داد. امام حسین (علیه السلام)  قبل از خواندن آن فرمودند: «خواسته‌ات برآمده است.» کسی از امام پرسید: «آیا ملاحظه فرمودید در نامه چه نوشته است؟» امام فرمود: «خداوند از انتظار او در نزد من به مقداری که نامه را بخوانم، سؤال خواهد کرد.»

این صفت خاص در امام به حدی بود که حتی وقتی می‌خواست به جاهلی هم مطلبی را بیاموزد، از او شرم می‌کرد. در روایت است که امام پیرمردی را دید که وضو را به‌خوبی بلد نیست، امام خواست به او یاد بدهد، اما از اینکه اوتحقیر شود، حیا می‌کرد. به او فرمود: من و برادرم نزد تو وضو می‌گیریم، آنگاه تو بگو وضوی کدام‌یک بهتر است. امام حسن و امام حسین (علیه السلام) وضو گرفتند و آن مرد صحرانشین گفت: هر دوی شما خوب وضو می‌گیرید، اما این من هستم که وضو گرفتن را بلد نبودم.

————————————————————————————

منبع: زیتون ترجمه کتاب خصائص الحسنیه

درباره ی satam20

همچنین ببینید

رقت قلب امام حسین (علیه السلام) بر اهل هموم و غموم

امام نسبت به گرفتاران و اهل غم، رقت خاصی داشتند. روزی بر «اسامه ابن زید» …

دیدگاه بگذارید

avatar
wpDiscuz