جدیدترین ها
خانه / عترت / معصومین / امام زمان عج / مهدی یاوران منتظر پرور (۱۶)

مهدی یاوران منتظر پرور (۱۶)

با سلام خدمت همراهان همیشگی

این هفته با یه قسمت دیگه از مهدی یاوران منتظر پرور در خدمتتون هستیم.

 

قدم پنجم: انتخاب نام مناسب برای فرزند

 

به دلیل اهمیت بالای این مسئله آن را در قدم جداگانه ای ذکر کردیم زیرا در روایات به عنوان حق فرزند بر پدر و همچنین بهترین نیکی که پدر می تواند در حق فرزند انجام دهد از آن نام برده شده است لذا به صورت کوتاه و گذارا به چند نمونه از این روایات اشاره می نماییم:

 

  1. امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: هیچ نوزادی برای ما متولد نمیشود مگراین که نخست نام او را محمد می نامیم و پس از هفت روز، اگر خواستیم نامش را تغییر می دهیم وگرنه همان نام را براو می گذاریم. (۱)
  2. پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: وقتی نام فرزندتان را محمّد گذاشتید، او را گرامی بدارید و در مجلس خود برای او جا باز کنید و احترامش نمایید و نسبت به او رو ترش نکنید.(۲)
  3. پیامبراکرم (صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: حق فرزند بر پدر آن است که نام خوبی بر او بنهد و به بهترین شکل تربیتش نماید.(۳)
  4. پیامبراکرم (صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: اولین هدیه ای که هر یک از شما به فرزندش می بخشد نام خوب است. پس بهترین نام را برای فرزند خود انتخاب کنید.(۴)
  5. پیامبراکرم (صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: نام های خود را نیکو گردانید،در روز قیامت با همان نام خطاب می شوید که ای فرزند فلان،برخیز و به سوی نور خود گام بردار و ای فلان فرزند فلان ! برخیز که نوری نداری.(۵)

 

* نکته ای که اهمیت این مسئله را بیشتر می کند; خود پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلم) نام های زشتی را که بر مردان یا شهر بود عوض می کرد.(۶) و این خود نشان از اهمیت والای نام دارد.

 

با ما همراه باشید…

———————————————————————————————

۱. مستدرک الوسائل، جلد ۱۵، ص ۱۲۷

۲. جامع الخبار،۱۲۴

۳. کنز العمال، جلد ۱۶

۴. وسائل الشیع، جلد ۱۵

۵. عده الداعی، ص۷۸

۶. وسائل الشیعه، جلد ۱۵

 

درباره ی satam20

همچنین ببینید

مهدی یاوران منتظر پرور (۲۱)

سلام خدمت رفقای همیشگی دوباره یه هفته دیگه در خدمت شما عزیزان هستیم. ایشالله حضرت …

دیدگاه بگذارید

avatar
wpDiscuz