جدیدترین ها
خانه / عترت / معصومین / امام زمان عج / مهدی یاوران منتظر پرور (۲۰)

مهدی یاوران منتظر پرور (۲۰)

سلامی دوباره

قدم هفتم: افزایش محبت به ولی خدا در دوران نوجوانی

 

در دین اسلام، دوران نوجوانی، دوران اطاعت است. در این دوران، باید آموزه‌های دینی، به صورت آمیزه‌ای از احساس و عقل به فرزندان ارائه شود؛ زیرا در این دوره، فرزندان، نه احساس و عواطف محض هستند و نه برخوردار از قدرت عقلانی کامل؛ از این رو سرپرستان تربیت باید هنرمندانه با آمیختن عقل و احساس و گره زدن اندیشه و عاطفه و محبت، در پی افزایش محبت نوجوانان به امام عصر‌شان باشند.

 

اگر پدران و مادران توفیق یابند که در این دوره، عشق همراه با معرفت را در فرزندان خود ایجاد کنند، تا حدود زیادی توانسته اند به رسالت خود در تربیت نسل ولایی عمل نمایند.

یکی از راهکارهای مؤثر برای ایجاد عشق و محبت به ولی خدا در نوجوانان، استفاده از صنعت ادبی، مانند مجاز، تشبیه و استعاره و آرایه‌های ادبی است؛ چرا که تأثیر کلام ادبی، موزون و فصیح در نوجوان، بسیار زیاد است. نوجوان در این دوره، به کلام بلیغ و آراسته به زیورهای ادبی، بسیار علاقه مند است.

 

به ویژه تأثیر عنصر تخیل ادبی در نوجوان، تأثیر بسیار شگفتی دارد. تخیل، سبب تحریک عاطفه و احساس نوجوان است و موجب افزایش درجه اثرپذیری در او می‌شود.

پاسکال می‌گوید: «اعتقاد اکثر مردم، تحت تأثیر عاطفه است، نه دلیل و برهان» (۱).

می‌توان این نکته را به سخن پاسکال افزود که حتی عقایدی که انسان براساس دلیل و برهان می‌پذیرد، در صورتی از نفوذ و ثبات در روحیه‌اش برخوردار خواهد شد که با عاطفه و احساس او آمیخته شود.

علامه مظفر تصریح می‌کند: «تخیل، از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر نفوس است» (۲).

لذا یک مادر ممهدی یاور باید در جهت افزایش عشق و محبت فرزند خود نسبت به اهل بیت علیهم السلام بکوشد و هر چه در توان دارد راهکار های گفته شده را در این مسیر به کار بندد.

——————————————————

  1. غلامحسین رضانژاد، اصول علم بلاغت، ص۱۲۸ .
  2. المنطق، ص۴۰۶، به نقل از مقاله نقش و تأثیر فصاحت و بلاغت، حمید حسن زاده، کتاب چهارم تربیت اسلامی، مرکز مطالعات تربیت اسلامی .

 

درباره ی satam20

همچنین ببینید

مهدی یاوران منتظر پرور (۲۱)

سلام خدمت رفقای همیشگی دوباره یه هفته دیگه در خدمت شما عزیزان هستیم. ایشالله حضرت …

دیدگاه بگذارید

avatar
wpDiscuz